ישראל פורום - קהילת פורומים ישראלית איכותית בשלל תחומים כגון תרבות, מחשבים, אומנות, אקטואליה, מדע, פנאי, ספורט ועוד.
מה שבפנים בנעלי בית אומנויות היצירה רוח מדע וידע לוחות ותמיכה
להציל את ישראל פורום?
להציל את ישראל פורום?
איך ישנתם? האתר ישן מצויין. עכשיו צריכים להחליט - להעיר אותו או לירות בו.
לפרטים נוספים...   27-04-10 13:20
הכותרת הבאה
הכותרות
ישראל פורום 2009 - הדור הבא
!
X
ברוך הבא, אורח ( התחבר | הירשם )
שלח שוב את הודעת האישור בדוא"ל

סקר השבוע

קניות בסופר
איפה אתם עושים את הקניות שלכם בדרך כלל?
מגה (כולל מגה, מגה בול, מגה בעיר וכו')

[7, 8%]
שופרסל (כולל שופרסל, שופרסל דיל, שופרסל שלי וכו')

[33, 39%]
רמי לוי

[18, 21%]
מכולת / סופר שכונתי / סופר אחר

[8, 10%]
אחר

[18, 21%]
אורחים לא יכולים להצביע
עוד מתוך הפורום...

מחוברים כעת

17 אורחים, 0 חברים ו 0 חברים אנונימיים.

אורח יקר,
כנראה שכולם הלכו לישון, נא לשמור על השקט.

זו ההזדמנות להרשם ולהצטרף אלינו למיטה.

דבר הפורום
42. [Deep Thought]
"ישנם שני דברים אינסופיים: היקום והטיפשות האנושית.
ואני לא בטוח בקשר לראשון." [א. איינשטיין]

חוכמה, מהי בעצם?

הוסף סקר עקוב אחר אשכול זה שלח אשכול זה בדואר אלקטרוני הדפס אשכול זה

אילנה
קבוצה: רשומים
יום הולדת: 27 דצמבר 1986
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
כואבות לי השחלות :\
פורסם ב: אוגוסט 15 2006, 13:49
PMEmail Poster
Quote Post

אדם הוא היצור הכי חכם על פני כדור הארץ, כך כולנו מאמינים בלי להטיל ספק. בשאלתי אליכם "מה הופך את בני האדם לבעלי האינטלגנציה היחידים?", ככל הנראה תגידו שזה מכיוון שהוא יצר בין השאר את השפה, הגלגל, את חשמל, הטלפון או הרדיו. אך האם באמת זה מה שהופך אותנו לבעלי אינטלגנציה, לחכמים?

החל מימי האדם הקדמון, רצינו אנו להתיימר להיות חכמים יותר משאר בעלי החיים. האדם הקדמון רצה ליצור אש במו ידיו, לייצר כלי נשק לצייד ולהשתמש בפרוות בע"ח האחרים למקום לינה נוח.
אלה אשר מאמינים בבורא עולם, יראו את ההתעניינות של האדם בידע והשכלה כבר בתורה, כאשר אדם וחווה אוכלים מעץ הדעת – עץ אשר ביטא את הידיעה.

היום רובנו שולטים בכמה שפות לפחות, נוסעים במכוניתנו לעבודה וכמובן לא יכולים לחיות בלי החשמל הטלפון או המכשיר הנייד.
חיים אנו חיי מלכים, יחד עם זאת אין אנו מפסיקים לרצות לרכוש ידע נוסף, לגלות תגלית חדשה, להמציא דבר חדש.

מה היא בעצם חוכמה? על פי איזו סקלה נמדדת חוכמתנו אנו?
מביקור מהיר במילון תמצאו את ההגדרה הנ"ל: "חוכמה היא תכונה אנושית, המתבטאת בפעולה עקבית, המבוססת על התבוננות רחבה במציאות, ומתחשבת בהבנת הקשרים הקיימים בין בני אדם, עצמים ואירועים". מכך מתבטא כי חוכמה יכולה להתקיים רק אצל בני האדם והיא בעצם היכולת שלנו להתמודד עם הסביבה שלנו.

מנגד עומדים בתי הספר, התיכונים, האונברסיטאות אשר מחנכים אותנו כי "אם לא נלמד לא תהיה חכמים". אם כך חלק מהחוכמה והאינטלגנציה* האנושית נמדדת לפי יכולתנו לחשב משוואה מתמטית או לדעת את ההיסטוריה של המדינה. האומנם?
במידה ונסכים עם הגדרת המילון נבין כי האדם החכם הוא אינו זה אשר רכש השכלה ובעל דוקטורט במקצוע מסויים, אלה זה אשר יודע להביט על סביבתו, להבין אותה ולדעת לקבל את ההחלטות הנכונות בחיים. אדם חכם הוא זה אשר יודע להתמודד עם החיים. אם כך למה לא מלמדים אותנו זאת בביה"ס?

איינשטיין נחשב לגדול התיאורטיקנים לצד אייזיק ניוטון, שמו הפך למילה המבטאת גאונות וחוכמה. הביטוי "מה אני אינשטיין?" בא לבטא היום את חוסר הידיעה בנושא המדובר. אינטשיין נחשב לגאון, שזוהי בעצם הגדרה למישהו חכם יותר מהממוצע. האם אינשטיין ידע להתמודד עם החיים ולהחליט את ההחלטות הנכונות? זאת ככל הנראה לעולם לא נדע, אך עדיין נמשיך להסתמך על הממצאים שהוא הביא בתורת היחסות ובכל שאר הדברים, והוא ימשיך להיות גאון האנושות.

המוח הוא מקור החוכמה והאינטליגנציה של בני האדם.
ישנה טענה כי אדם ממוצע משתמש רק ב-3 עד 10 אחוז מיכולת המוח שלו. כמו כן יש הטוענים כי אותם האנשים שזוכים אצלנו לכינויים כגון; משוגעים, חולי נפש, אוטיסטיים, בעל הפרעה נפשית - הם אלה אשר משתמשים באחוזים גבוהים יותר מהמוח שלהם. לעיניים הממוצעות שלנו מעשיהם מתבטאים כטיפשיים וחסרי כל אינטליגנציה.

יוצא הדופן מבין האנשים האלה הוא דניאל טאמט, גאון בריטי בן 27 אשר מוגדר כאוטיסט בתפקוד גבוה. בהשוואה לאוטיסטים המוכרים לנו דניאל אינו לוקה בבעיות בקשר החברתי. טאמט מחזיק בשיא האירופי של זיכרון ושיחזור המספר פאי, אותו שיחזר לאורך מספר שעות עד הספרה ה-22,514 שלו. דניאל ניכח בכוח לבצע חישובים מתמטיים גדולים במוחו. בסרטו התיעודי "הנער בעל המוח המדהים" הוא מתאר לעיני המצלמה את חווית המספרים אשר מתרחשת במוחו, הוא מסביר כי לכל מספר במוחו יש צבע וגודל מסויים אשר גורמים לו לתחושות שונות. על פי תחושות אלה מצליח דניאל לדעת איזה מהמספרים הוא ראשוני או פריק, ולא מדובר על מספרים חד ספרתיים אם לרגע תהיתם.
כמו כן הוכיח דניאל בסרט תיעודי זה את טענו כי יכול ללמוד שפה בשבוע ימים.
דניאל מוכיח כי אוטוסיטים הינם גאונים אשר לא מצליחים לבטא את יכולתם. פרופסורים דגולים מכנים אותו אבן רוזטה* במחקר המוח האנושי.

לסיכום, בני האדם טוענים כי הם בעלי חוכמה ואינטליגנציה אך עדיין לא החליטו מהי ההגדרה הסופית לעניין זה. מה שנשאר לנו לתהות הוא איך לשפוט את חוכמתם של האנשים בסביבתנו, האם על פי הידע שלהם בפיזיקה או היכולת שלהם לתת עצה טובה לחיים.

*המונח אבן רוזטה משמש גם כמטאפורה למשהו שמהווה מפתח חשוב לשם פענוח או תרגום, או כל בעיה קשה.

--------------------
user posted image

בחזרה לראש העמוד
88 תגובות

צביק
יום הולדת: 8 אוקטובר 1981
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
פורסם ב: אוגוסט 15 2006, 14:18
PMEmail PosterUsers WebsiteMSN
Quote Post

לגבי הפסקה שמתייחסת לאקדמיה, האקדמיה היא מקום בו ניתן להעשיר ידע, אך אין לזה קשר לחכמה, הרי מישהו שיוצא עם תואר כזה או אחר מהאוניברסיטה הוא לא יותר חכם מאדם אשר מעולם לא למד, התואר הוא מדד ליכולת שינון ולמידה, וגם בבית הספר זה כך.

הרי מבחנים מדודים בזמן, זמן לכל מבחן מוגבל, ככה מודדים אינטיליגנציה? לא. כך מודדים יכולת למידה ושינון.

האקסית שלי היא בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה והיא אמרה במפורש שהתואר הוא מדד ליכולת שינון, אם אתה חוזר בדיוק על מה שהמרצה אמר אז תקבל ציון גבוה.

וחוכמה הוא מושג מאוד רחב, כיצד ניתן למדוד אותו? שאלה טובה... הנושא רחב מדי וכל אחד רואה את ההגדרה לחוכמה אחרת.

אני חושב שזה יהיה כמו לשאול מה היא אהבה.

אילנה
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
פורסם ב: אוגוסט 15 2006, 14:43
PMEmail Poster
Quote Post

QUOTE (צביק @ Aug 15 2006, 17:18 PM)
חוכמה הוא מושג מאוד רחב, כיצד ניתן למדוד אותו? שאלה טובה... הנושא רחב מדי וכל אחד רואה את ההגדרה לחוכמה אחרת.

אני חושב שזה יהיה כמו לשאול מה היא אהבה.

חוכמה היא דבר יחסי, אתה מסכים איתי צביק?

אינטשיין הוא גאון, כולם מסכימים על כך. החלטנו שהוא גאון ככל הנראה מהעובדה שהוא יודע יותר מהאדם הממוצע.
אם כך האדם הטיפש הוא זה אשר יודע פחות מהממוצע.
מה הממוצע?

עוד דבר, האם אותו הממוצע מתייחס לידע בפיזיקיה כימיה ומתמטיקה יחד או האם זה מתייחס להחלטות הנכונות בחיים?

--------------------
user posted image

Blaster
יום הולדת: 14 מרץ 1988
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
קניתי מכונית יד שניה מעמיר פרץ
פורסם ב: אוגוסט 15 2006, 16:33
PMEmail PosterUsers WebsiteICQAOLYahooMSN
Quote Post

חוכמה היא היכולת של האדם להבין את הסביבה בצורה הרבה יותר מורכבת מאשר שאר בעלי החיים.
ישנם אנשים חכמים יותר שהם גם מצליחים לקלוט בצורה הרבה יותר טובה דברים מורכבים יותר כמו פיזיקה וכדומה.

אילנה
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
פורסם ב: אוגוסט 15 2006, 16:50
PMEmail Poster
Quote Post

QUOTE (Blaster @ Aug 15 2006, 19:33 PM)
חוכמה היא היכולת של האדם להבין את הסביבה בצורה הרבה יותר מורכבת מאשר שאר בעלי החיים.
ישנם אנשים חכמים יותר שהם גם מצליחים לקלוט בצורה הרבה יותר טובה דברים מורכבים יותר כמו פיזיקה וכדומה.

אני אשאל אותך שאלה.

סתם לדוגמא אני לא יודעת קרוא וכתוב וכמובן שאיני יודעת מתמטיקה, פיזיקה או ביולוגיה יש לי גם בעיות בדיבור וריכוז. יחד עם זאת אני מכירה טוב מאוד את הפסיכולוגיה של בני האדם ויודעת לחזות מה ההחלטה שלי יכולה לגרום בעתיד, אני יועצת מעולה לחבריי, והחלטות שלי בחיים תמיד טובות.

במקרה של הדוגמה הזאת, אני בן אדם חכם?

--------------------
user posted image

Blaster
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
פורסם ב: אוגוסט 15 2006, 17:08
Quote Post

QUOTE (אילנה @ Aug 15 2006, 19:50 PM)
QUOTE (Blaster @ Aug 15 2006, 19:33 PM)
חוכמה היא היכולת של האדם להבין את הסביבה בצורה הרבה יותר מורכבת  מאשר שאר בעלי החיים.

אני אשאל אותך שאלה.

סתם לדוגמא אני לא יודעת קרוא וכתוב וכמובן שאיני יודעת מתמטיקה, פיזיקה או ביולוגיה יש לי גם בעיות בדיבור וריכוז. יחד עם זאת אני מכירה טוב מאוד את הפסיכולוגיה של בני האדם ויודעת לחזות מה ההחלטה שלי יכולה לגרום בעתיד, אני יועצת מעולה לחבריי, והחלטות שלי בחיים תמיד טובות.

במקרה של הדוגמה הזאת, אני בן אדם חכם?

אוקי אני יסביר את עצמי יותר טוב.
חוכמה היא לדעתי היכולת לרכוש ידע ולהשתמש בו בצורה הרבה יותר רחבה מאשר יכולותיהם של בעלי החיים האחרים.
חוכמה יכולה להיות במיליון ואחת דברים כל בן אדם יכול להיות חכם במשהו אחר.
יש אנשים שיותר טובים בפיזיקה ובמתמטיקה יש אנשים שטובים בשפות ובלשון יש אנשים שיש להם זיכרון מעולה ויש אנשים מעולים בפסיכולוגיה למשל.
אבל דבר אחד משותף לכל בני האדם זאת החוכמה במובן של יכולת לדבר לקבל החלטות, לעשות דברים לא מתוך צורך בלבד אלא מתוך חשיבה לעתיד.
אדם הוא יצור חושב זה הבסיס, מה מעבר לזה זה כבר אינדבידואלי, אדם שהוא גאון בפסיכולוגיה הוא גאון בדיוק כמו הגאון במתמטיקה רק ששניהם חכמים בצורה שונה.

StrangeLoved
יום הולדת: 25 אוקטובר 1983
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
I sell hell and suffer well
פורסם ב: אוגוסט 17 2006, 7:53
אלוף הסמולטוק השבועי  זוכה במיני תחרות גרפיקה
PMEmail Poster
Quote Post

מוות לבדידים bot.gif

--------------------
user posted image
http://strangeloved.deviantart.com/
פרוטפוליו אקספוז
Dont be ignorant all your life,
take a day off why dont you?
user posted image

אילנה
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
פורסם ב: אוגוסט 17 2006, 16:56
PMEmail Poster
Quote Post

QUOTE (Blaster @ Aug 15 2006, 20:08 PM)
חוכמה היא לדעתי היכולת לרכוש ידע ולהשתמש בו בצורה הרבה יותר רחבה מאשר יכולותיהם של בעלי החיים האחרים.
יש אנשים שיותר טובים בפיזיקה ובמתמטיקה יש אנשים שטובים בשפות ובלשון יש אנשים שיש להם זיכרון מעולה ויש אנשים מעולים בפסיכולוגיה למשל.
אבל דבר אחד משותף לכל בני האדם זאת החוכמה במובן של יכולת לדבר לקבל החלטות, לעשות דברים לא מתוך צורך בלבד אלא מתוך חשיבה לעתיד.
אדם הוא יצור חושב זה הבסיס, מה מעבר לזה זה כבר אינדבידואלי, אדם שהוא גאון בפסיכולוגיה הוא גאון בדיוק כמו הגאון במתמטיקה רק ששניהם חכמים בצורה שונה.

אתה צודק ואני מסכימה איתך.
חוכמה יכולה להיות בכמה תחומים שונים..
יחד עם זאת שאלה נוספת לי אלייך. בגילנו שלנו, שאין לנו מקצוע מסויים בפיזיקה או מתמטיקה אנחנו עדיין שופטים את האנשים שסביבנו על חוכמתם או ליתר דיוק טיפשותם. אנחנו מרבים להשתמש בביטוי "איזה טיפשות" או "איזה טיפש".
לפי מה אנחנו בוחרים את החברים שלנו?
שמת לב שרוב האנשים שלומדים בכיתות הגבוהות בתיכון, אלה שעושים תעודות בגרות גבוהות, מתחברים לרוב לאנשים כמוהם? ושופטים מאוד מהר את אלה שלא יודעים את הנושאים והמקצועות שהם לומדים..והופכים אותם לטיפשים.
גם לנו כילדים לקראת תיכון כמחלקים את כל הכיתות מהנמוך לגבוה, מרבים להשתמש במילים כמו ה"חכמים" וה"חכמים פחות.."- וואלה אז בביה"ס שופטים אותם על תחום מקצועי בלבד, לא כך?

אני מאמינה שכאדם אינטלגנטי היית רוצה שגם חברייך יהיו חכמים, לפי איזה תחום אתה שופט אותם אז? לפי איזה תחום מבין כל התחומים שעלינו אנחנו מדברים, אתה בוחר אותם?

--------------------
user posted image

Blaster
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
פורסם ב: אוגוסט 17 2006, 17:53
Quote Post

QUOTE (אילנה @ Aug 17 2006, 19:56 PM)
QUOTE (Blaster @ Aug 15 2006, 20:08 PM)

אתה צודק ואני מסכימה איתך.
חוכמה יכולה להיות בכמה תחומים שונים..
יחד עם זאת שאלה נוספת לי אלייך. בגילנו שלנו, שאין לנו מקצוע מסויים בפיזיקה או מתמטיקה אנחנו עדיין שופטים את האנשים שסביבנו על חוכמתם או ליתר דיוק טיפשותם. אנחנו מרבים להשתמש בביטוי "איזה טיפשות" או "איזה טיפש".
לפי מה אנחנו בוחרים את החברים שלנו?
שמת לב שרוב האנשים שלומדים בכיתות הגבוהות בתיכון, אלה שעושים תעודות בגרות גבוהות, מתחברים לרוב לאנשים כמוהם? ושופטים מאוד מהר את אלה שלא יודעים את הנושאים והמקצועות שהם לומדים..והופכים אותם לטיפשים.
גם לנו כילדים לקראת תיכון כמחלקים את כל הכיתות מהנמוך לגבוה, מרבים להשתמש במילים כמו ה"חכמים" וה"חכמים פחות.."- וואלה אז בביה"ס שופטים אותם על תחום מקצועי בלבד, לא כך?

אני מאמינה שכאדם אינטלגנטי היית רוצה שגם חברייך יהיו חכמים, לפי איזה תחום אתה שופט אותם אז? לפי איזה תחום מבין כל התחומים שעלינו אנחנו מדברים, אתה בוחר אותם?

כשקוראים למישהו "טיפש" בדרך כלל לא מתכוונים לרמת הידע שלו בנושא מסוים, אלא כנראה שהבן אדם עשה מעשה טיפשי ולא הגיוני מבחינת חשיבה רציונלית בסיסית.
אנשים חכמים יותר בדרך כלל מתחברים עם אנשים חכמים אחרים זה נכון אבל זה בגלל שאנשים אוהבים שמאתגרים אותם.
אני לא שופט אנשים רק על פי חוכמה, חוכמה היא לא הדבר היחיד חבר טוב צריך הרבה מעבר לחוכמה כי בן אדם חכם יכול להיות גם חרא לא קטן.

אילנה
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
פורסם ב: אוגוסט 17 2006, 18:07
PMEmail Poster
Quote Post

QUOTE (Blaster @ Aug 17 2006, 20:53 PM)
אנשים חכמים יותר בדרך כלל מתחברים עם אנשים חכמים אחרים זה נכון אבל זה בגלל שאנשים אוהבים שמאתגרים אותם.
אני לא שופט אנשים רק על פי חוכמה, חוכמה היא לא הדבר היחיד חבר טוב צריך הרבה מעבר לחוכמה כי בן אדם חכם יכול להיות גם חרא לא קטן.

בדברים שכתבתי אם שמת לב התייחסתי לשתי מקרי הקצה של הסקלה שבה אנחנו מודדים את החוכמה, מצד אחד חוכמה מקצועית ומצד שני חוכמת חיים.
איך היית מעדיף את חברייך? קרובים יותר לחוכמה המקצועית או חוכמת החיים?

שאלה אחרונה והמשמעותית ביותר..

אתה חכם?

--------------------
user posted image

Blaster
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
פורסם ב: אוגוסט 17 2006, 18:58
Quote Post

אני לא מחפש חברים חכמים אני מחפש חברים שהם בני אדם.
חוכמת חיים היא דבר גם קשור כי בן אדם ילדותי מדי אני כנראה לא יתחבר אליו.
ואני רוצה לשאול אותך אילנה האם את חכמה?

אילנה
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
פורסם ב: אוגוסט 17 2006, 19:20
PMEmail Poster
Quote Post

QUOTE (Blaster @ Aug 17 2006, 21:58 PM)
אני לא מחפש חברים חכמים אני מחפש חברים שהם בני אדם.
חוכמת חיים היא דבר גם קשור כי בן אדם ילדותי מדי אני כנראה לא יתחבר אליו.
ואני רוצה לשאול אותך אילנה האם את חכמה?

חוכמה היא דבר יחסי..
יחסית לחלק מהאנשים אולי כן, יחסית לאחרים לא.

--------------------
user posted image

מאכיל עזים במבה
יום הולדת: 29 ספטמבר 1987
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
פורסם ב: אוגוסט 17 2006, 19:50
PMEmail PosterICQMSN
Quote Post

QUOTE (אילנה @ Aug 17 2006, 21:07 PM)
QUOTE (Blaster @ Aug 17 2006, 20:53 PM)

בדברים שכתבתי אם שמת לב התייחסתי לשתי מקרי הקצה של הסקלה שבה אנחנו מודדים את החוכמה, מצד אחד חוכמה מקצועית ומצד שני חוכמת חיים.
איך היית מעדיף את חברייך? קרובים יותר לחוכמה המקצועית או חוכמת החיים?

שאלה אחרונה והמשמעותית ביותר..

אתה חכם?

כן. rolleyes.gif

ושחצן, כמובן, אבל לפי התרשמותי אני תופס את מעצמי כמו שמגיע לי, אז זכותי.

smile.gif

מהי חוכמה? אני חושב שההגדרה המילונית יפה מאוד, וממצה בצורה נאה את ההגדרה הראויה לחוכמה.
את התחלת פשוט להבדיל בין רמות שונות של חוכמה.. ההגדרה המילונית מתייחסת לחוכמה כדבר אוניברסילי - בקטע הזה בני האדם עולים בהרבה על שאר החיות. לאחר מכן התייחסת לחוכמה בתוך הקבוצה האנושית עצמה.

כל הבנות (בעיקר) שמגדירות את עצמן כ"טמבליות חח" או "אני לא מבינה דברים חכמים כאלה", הן, ללא שום שמץ של ספק, טיפשות.
מבחינתי כמובן, אבל אני מציב רף גבוה, אז אולי אני לא מדייק והן סתם ממוצעות. (so much for "ללא שום שמץ של ספק", אה?)

תראי אם תסתכלי בפורום אני הייתי רוצה לציין את שגיא ואת איתי. בנטו שניהם לדעתי, חכמים מאוד, ואם ניקח את קווי הדימיון ביניהם (והם שונים בכל כך הרבה מובנים) נוכל לראות בעצם מעין פרופיל של "חכם" (אני משקלל פה גם עם עצמי)

חכם, במובן האנושי, הוא אדם שמוכן להתעלות מעל הבינוניות אם מכורח ואם מרצונו החופשי - אם קר לך ואתה ממציא את האש מבחינתי אתה לא פחות חכם מאריסטו וחבריו המתדיינים תחת העצים.
הוא מסתכל על האשכול הזה, וקורא אותו, ואפילו חושב משהו בתגובה.
הוא מוכן להביט לדברים חדשים, לא מוכרים, ישר בלבן של העיניים, לחיות את העולם בצורה הכי פרועה מבחינה שכלית - כשאדם כזה יכול להיות גם פיזקאי חנון (לא gifted אלא nerd) במעבדה מוגנת וממוזגת שמוכן לחשוב בדרך פורצת דרך ושונה לחלוטין מכל מה שחשבו לפניו.
אם תציבי בפניו בעיה, שצריך לפצח אותה בעזרת מחשבה (אם מדובר בבעיה מתמטית, או ביחסים בין אנשים) ואותה בעיה תפתר בסופו של דבר על ידי אחר אם הוא לא ייגש אליה, זה לא ישנה לו - הוא ינסה לפתור אותה בכל זאת.
אני חושב שזאת נקודה מהותית - בחיינו אנו מבצעים הרבה מאוד החלטות מושכלות כי אנחנו(פחות או יותר)חייבים. אנחנו חייבים להחליט אם לשים חולצה ירוקה או כחולה ואנחנו חייבים להחליט אם אנחנו מקבלים את הנשיקה כשמנסים לנשק אותנו, או מסיטים את הראש. אנחנו חייבים לנסות לפתור את הבעיה במבחן במסגרת שאנו נמצאים בה ואנחנו חייבים להחליט אם נתקשר היום לחבר הכי טוב כדי להפגש כדי סתם לשוחח.

אנחנו לא חייבים לשים את הראש שלנו במיטות חולות של אחרים. להגדיל ראש מה שנקרא.
אנחנו לא חייבים ללכת לקורס טיס, אנחנו לא חייבים לנסות להגיע באמת למציאות הכי טובה אפילו אם הדרך משובשת ולא ברורה אבל לפחות לדעת שניסינו. שניסינו! שהיינו מוכנים לקחת את הסיכון הזה, לקחת צעד קדימה ולהגיד "אני מוכן להתמודד עם זה, קשיים או לא קשיים"

חכם יכול להיות כדורגלן שיקבל 450 בפסיכומטרי, למרות שכשאני אפגוש אותו במראה שטוח הוא מבחינתי "טיפש", אם יש אימונים של הקבוצה שלו שלוש פעמים בשבוע, אבל הוא ביוזמתו יוצא לריצות עוד שלוש פעמים ומתאמן גם לא במסגרת כדי להשתפר ולהיות הכי טוב שהוא יכול.

חכם, לדעתי, הוא אדם ששואף, שמוכן להשקיע עכשיו בשביל לקצור בעתיד, שהווה מבחינתו הוא רק פונקציה של הרגשה. חכם הוא פילוסוף (אוהב את הידע), הוא אוהב ללמוד דברים חדשים, הוא מוכן ללמוד דברים חדשים, הוא ירצה ללמוד איך צומח עץ ולאן הולכים המים של השירותים כשמורידים אותם, והוא יהיה מוכן להקשיב כדי להבין, או כדי לתקוף, אבל בכל מקרה הוא יקשיב ויסדר את המידע אצלו בראש.

כפי שאפשר לראות, אני לא מדדתי כאן חוכמה ביכולת להצליח ריאלית (ראו את האשכול של "הארי הפותר" בזמנו והתרעומת שהוא הביע על כך) - אנשים חכמים, מטבעם, ירצו ללמוד ובמערכת החינוך והחברה שבה אנו חיים יש עידוד משמעותי ללמידה של דברים ריאליים, וכך יוצא שמי שבוחר במסלול זה אכן יזכה לשבת לצד יותר אנשים כמוהו, ששואפים ללמוד. זה הכל.

**עריכה: תוספת: ועוד משהו אחד. סגירת מעגל עם שגיא ואיתי (שבאיזשהו שלב התעלמתי חלקית מחצי מההשוואה המלאה לאורך הדרך, סלח לי איתי wink.gif) - חכם הוא מישהו שרואה את העולם כמו שהוא, במלוא גווניו. הוא יודע כמה העולם נפלא. הוא מבין כמה הוא נפלא לאחרים. והוא רואה גם את הגוונים הפחות מחמיאים, את הקמטים, את האפור, את כל גיווני האפור. זוהי המגבלה, המעמסה, המגרעת, הנטל הכבד ביותר להיותו של אדם חכם - הציניות שלו כלפי העולם. לא ציניות של בדרנים כאלה ואחרים, לא ציניות של פריקיות וואנאביז ("העולם חסר משמעות" /"הכל חרטא") בכלל לא. כמו שציינתי הוא רואה גם את כל מה שיפה, ומעריך אותו. הוא פשוט לא יוצא מגדרו אף פעם, רק כמעט לעיתים, אבל הוא תמיד יודע שלכל קוביה בעלת 63 פאות מושלמות יש את הפאה הנוספת (רציתי לכתוב לכל מטבע יש את הצד השני, אבל זה לא ממש ממצה את הרעיון שרציתי להעביר אז תתייחסו לקוביה כמטאפורה לכך - תחשבו על זה.). הוא יכול להנות מהעולם בדיוק כמו ההוא מהצד השני של הרחוב, פשוט בין חיוך לחיוך אמיתי וכן הוא יעצור לשנייה ויחשוב (מה קורה כאן בדיוק?), וגם אם לאחר מכן הכל יחזור למסלולו הרגיל, הביקורת הקטנטנה הזאת על העולם (מה קורה כאן עכשיו?) הראייה הלפעמים קרה של המציאות, היא דבר שמאפיין חכמים (אך לא מציין חוכמה, אלא פשוט נלווה..) והוא זה שמאפשר להם להסתכל על טיפש מתלהב ולחשוב "אידיוט".
It was the best of times.
It was the worst of times.

חכם, בסופו של דבר, הוא מי שאומר "לא" לבחורה ששואלת "השמנתי" ושותק כממתיק סוד בתשובה לשאלה "אתה חכם?".

הודעה זו נערכה ע"י מאכיל עזים במבה ב אוגוסט 17 2006, 20:07

אילנה
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
פורסם ב: אוגוסט 17 2006, 21:04
PMEmail Poster
Quote Post

כן. 

חכם, לדעתי, הוא אדם ששואף, שמוכן להשקיע עכשיו בשביל לקצור בעתיד, שהווה מבחינתו הוא רק פונקציה של הרגשה. חכם הוא פילוסוף (אוהב את הידע), הוא אוהב ללמוד דברים חדשים, הוא מוכן ללמוד דברים חדשים, הוא ירצה ללמוד איך צומח עץ ולאן הולכים המים של השירותים כשמורידים אותם, והוא יהיה מוכן להקשיב כדי להבין, או כדי לתקוף, אבל בכל מקרה הוא יקשיב ויסדר את המידע אצלו בראש.

אתה לא סותר את עצמך?

מצד אחד אתה אומר שאדם חכם הוא זה אשר שואף תמיד ללמוד עוד ועוד - ואני בהחלט מסכימה עם זה.
ההגיון שלי אומר שאדם כזה לעולם לא יעריך מספיק את הידע שברשותו כי הוא תמיד יחשוב "מה אני יודע יחסית לכל המידע הזה שאני עוד יכול ללמוד" ועל כן הוא לעולם לא יקרא לעצמו חכם.
אז זה אחד משלושת המקרים:
א. אתה לא שואף ללמוד
ב. אתה לא חכם
ג. זה סתם היה בצחוק ההצהרה הזאת.

אני לא יכולה לתאר לעצמי בן אדם חכם שיגיד על עצמו שהוא חכם...

--------------------
user posted image

Blaster
פרטים נוספים...

שליחת הודעה פרטית
Member is Offline
פורסם ב: אוגוסט 17 2006, 21:14
Quote Post

QUOTE (אילנה @ Aug 18 2006, 00:04 AM)
כן. 

אתה לא סותר את עצמך?

מצד אחד אתה אומר שאדם חכם הוא זה אשר שואף תמיד ללמוד עוד ועוד - ואני בהחלט מסכימה עם זה.
ההגיון שלי אומר שאדם כזה לעולם לא יעריך מספיק את הידע שברשותו כי הוא תמיד יחשוב "מה אני יודע יחסית לכל המידע הזה שאני עוד יכול ללמוד" ועל כן הוא לעולם לא יקרא לעצמו חכם.
אז זה אחד משלושת המקרים:
א. אתה לא שואף ללמוד
ב. אתה לא חכם
ג. זה סתם היה בצחוק ההצהרה הזאת.

אני לא יכולה לתאר לעצמי בן אדם חכם שיגיד על עצמו שהוא חכם...

הוא לא סותר את עצמו.
אם חכם הוא זה ששואף תמיד ללמוד עוד ועוד, והוא תמיד שואף ללמוד עוד ועוד אז מסתבר שהוא חכם.

0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:

1/6
1
Reply to this topicStart new topicStart PollTopic Options